Vlastík Smutný

Dobro, zpěv. Brněnský bluegrassový veterán a pamětník.
Vlastík je v prvé řadě nepřehlédnutelnou pěveckou persónou. Každý, kdo ho někdy slyšel zpívat, si zapamatuje barvu a položení jeho hlasu. Tam kde ostatní začínají chroptět a sípat, protože výš už to nejde, začíná skládat své tóny jako perličky a pokračuje směle a jistě nahoru, ještě o další oktávu výše.


Žije v Brně.

Hraje na nástroj:
dobro Dobro Bros, struny D´Addario.

Hrál a zpíval v kapelách:
Stakemans (1969-1973)
Smutňáci (1973-1975)
Smutňáci II (1976)
Kapela Joľky Jégra (1976-1979)
Uhlák (1979-1989
Nebo Tak (1989)
Třetí zuby (1994)
Kaktus (2002-2004)

Dnes hraje a zpívá v kapele:
Sakrapes (od roku 2004)

Diskografie:
2007 CD Bluegrass před námi i po nás (Sakrapes)
2018 CD Navěky a den (Sakrapes)

                                      Hudební vzdělání:
                                      Žádné

                                      Hudební vzory:
                                      Seldom Scene, Mike Auldridge.

                                      Zájmy a záliby:
                                      Malování, vaření, péče o vnuka


VLASTÍKŮV HUDEBNÍ ŽIVOT.

Svoji muzikantskou dráhu odstartoval ve velmi raném věku, čímž se zařadil do rodiny muzikantů, která s bluegrassem v Brně prakticky začínala.
Ve svých uměleckých počátcích, datovaných do roku 1969, se prezentoval na pódiích nejen jako zpěvák, ale i jako hráč na kontrabas. Od roku 1981 se jeho hlavním nástrojem stalo dobro. Nástroj, o kterém se v 70. letech u nás příliš nevědělo, ho již tehdy fascinoval zvukem a technikou hry, kterou obdivoval při poslechu desek Flatta & Scruggse a jejich Foggy Mountain Boys.
Stakemans:
První Vlastíkova kapela vznikla na podzim 1969 v rodných Střelicích u Brna a jmenovala se Stakemans. Vzpomínání na toto údobí je dost úsměvné, jako na každé začátky, protože velkým problémem této doby byl repertoár. V Brně mezi milovníky žánru kolovala jedna dvojdeska Flatta & Scruggse. Žádný jiný materiál tehdy k dispozici nebyl. Všechny bluegrassové kapely hrály stejné písně z této desky. Každá samozřejmě se svými texty. Angličtina se tehdy nějak nenosila. Byla to krásná doba a slušný odrazový můstek pro další hraní.
Smutňáci, Smutňáci II:
Začátkem roku 1973 se Vlastík připojil ke kapele Smutňáci, kde už v té době hrával jeho brácha Miloš (průkopník brněnské country muziky a jeden z prvních protagonistů bluegrassového stylu hraní na housle). Kapela byla výrazná položením svých vokálů. Tady začala plodná tři léta hraní, neboť se zde potkala slušná parta muzikantů. Následovala různá ocenění z Port a dalších soutěží. Kapela zanikla na podzim 1975 odchodem Jiřího Ťápala k Hráčům. V příštím roce obnovili Vlastík a Miloš "Smutňáky II."" Po necelém roce v novém obsazení, kdy zabodovali ještě na několika soutěžích, např. Zlaté banjo v Zastávce u Brna, se kapela ale už nedočkala dalšího významného zápisu do historie brněnské country a zanikla. V následném překlenovacím období působil Vlastik v sestavě brněnského trampského barda Joľky Jégra. Muzika trampsky swingovala, ale láska k bluegrassu byla silnější. A tak, když se k bratrům Smutným dostalo lano od Uhláku, bylo o přestupu rozhodnuto.
Uhlák:
Na podzim roku 1979 naskočil Vlastík společně s bratrem Milošem do rozjetého vlaku jménem Uhlák. Zde zažil různé vzestupy, ale i pády. Ty byly způsobeny hlavně odchodem muzikantů na vojnu (pro ty mladší - tenkrát byla vojna vlasteneckou povinností). Od roku 1985 začala nejlepší éra Uhláku obohacená o spoluprací s Jiřím Moravským Brabcem. Kapela, ač statutem amatérská, jela profesionálním tempem. Pravidelně bodovala v soutěžích po celé republice. Nahrávala v rozhlase, byla pozvána do natáčení ČT. Měla svůj každoměsíční klubový pořad, absolvovala celou řadu celovečerních koncertů, vystoupení na festivalech po celé ČSSR. A skončila ponorkovou nemocí v roce 1989.
Nebo Tak:
Vlastik tehdy vstoupil do projektu "Nebo Tak". Folkgrass, který kapela hrála, nebylo to pravé pro muzikanta vyznávajícího především bluegrassové tradice. Bylo to občasné hledání sama sebe, a tak uvítal, že projekt ukončil Listopad 1989.
Po revoluci hrál v různých příležitostných sestavách, většinou s muzikanty z bývalého Uhláku. Country přehlídky, bály či hospodská hraní. V roce 1994 spolupracoval s Jiřím Pařezem na jeho projektu folk-rockových Třetích zubů. Rok na to se začal věnovat podnikání a vše ostatní muselo jít stranou. Aktivní muzicírování mu v té době připomínala jen setkání spojená s bluegrassovým jammováním s některými kamarády z Uhláku, kteří zůstali přáteli a pravidelně se setkávali, i když už společně muziku nedělali.
23.9.1996 ho postihla velká rána. Bratr Miloš, se kterým hrával ve většině kapel jeho kariéry, tragicky zahynul.
Kaktus:
V roce 2002 začal Vlastík pravidelně spolupracovat s kapelou Kaktus. Přilákal ho nejen návrat k živé muzice, ale i spolupráce s řadou svých známých z country branže, kteří vydrželi a káru živého muzicírování neopustili.
Sakrapes:
Na počátku roku 2005 Kaktus vyměnil kytaristu a leadera. Přišel další "starý, známý" Jiří Pařez. Pod novým názvem "Sakrapes" se dali dohromady dnes už vlastně legendy brněnského bluegrassu z kapel Poutníci, Vědro a Uhlák. Oprášili to dobré ze starých repertoárových listů, přidali rutinu a zkušenosti a přibrali pár nových spoluhráčů.
A vlak jede dál.

* Přejeme všem příznivcům kapely požehnané vánoce a pohodový nový rok 2021.

* Kapela připravuje 3 nové skladby (hudba: Norman Blake, John Cowan, tradicionál) s vlastními texty vycházejícími z originálních textů.

* CD "NAVĚKY A DEN"
pokud o něj máte zájem, vyu6ijte e-mailový kontakt uvedený na těchto webových stránkách.

* Navštivte facebookové stránky kapely a staňte se jejich příznivci:
www.facebook.com/Sakrapes/

* Najdete nás na portálu
www.youtube.com.

* Najdete nás i na fotoalbu
www.rajce.idnes.cz.