*Koupit, nebo objednat toto CD můžete u firmy FT Records Pavla Kopřivy. ftrecords@ftrecords.cz*

Hudba Sakrapsa ve mně evokuje konec sedmdesátých a začátek osmdesátých let minulého století, kdy se protínala muzikantská dráha (přísně amatérská) patrně nejvýznamnějších brněnských bluegrassových kapel druhé generace - Traperů, Vědra a Uhláku - jejichž tehdejší klíčové osobnosti tvoří osu Sakrapsa - Pavel Petržela (Trapeři), Laco Povolný (Vědro) a Jura Pařez (Uhlák). Vlasta Smutný jde dokonce ještě dál, do doby, kdy vznikaly první brněnské, jak se tehdy říkalo, C&W skupiny, mj. Hráči, Poutníci a Smutňáci.

Brněnský bluegrass, at' už to tehdy znamenalo cokoliv, byl vždycky poněkud
zvláštní. Pavel si za svých osm let u Poutníků užil své s aranžérskými schválnostmi a nepravidelnými takty, Jura vždycky tíhl více k bigbítu, snad jen Vědro se v tehdejší době snažilo o jeho čistější formy. Tón tenkrát nekompromisně udávaly tři americké kapely - Country Gazette, Seldom Scene a New Grass Revival. Traperů se jejich vliv téměř nedotkl, protože by je neuměli zahrát (podobně to platí i o Poutnících), ale u zbylých dvou se jejich repertoárvýrazně prosadil. Písničky těchto a stylově příbuzných seskupení ostatně tvoří páteř cédéčka, které máte v ruce.

Každý ze sakrapeských muzikantů si zachoval svůj jedinečný způsob hry, ktery" si osvojili v době, kdy neexistoval pedagogický materiál, a tudíž se nehrálo uniformně. Nahrávky proto znějí méhu uchu velice autenticky, i když ukázněněji nežza starých časů. Ze všeho nejvíc připomínají Uhlák, zejména kvůli výraznému zpěvu Jury Pařeza a faktu, že jeho bývalí členové mají převahu - Vlasta a Mirek Svoboda. Nejjasněji se mi vybavuje "Na vlnách se vznáším" a "Stoly, pláč a láska", oblíbené vědrácké "Nehledám jinou" a "Zůstal jsem sám", a najednou všechnu tu nostalgii přehlušuje Reanovo "Čekání na léto", které dokazuje, že se Sakrapes zdaleka nemusí jen ohlížet do minulosti, ale ...

 
Robert Křest'an
Brno 23. dubna 2007

* Píší o nás:
pardubice.rozhlas.cz/tri-novinky-co-vlastne-nejsou-novinky-sakrapes-vanzura-a-ajeto-7195849

* NAŠE NOVÉ CD "NAVĚKY A DEN" BYLO POKŘTĚNO
(pokud o něj máte zájem, využijte e-mailový kontakt uvedený na těchto webových stránkách)

* Navštivte facebookové stránky kapely a staňte se jejich příznivci:
www.facebook.com/Sakrapes/

* Najdete nás na portálu
www.youtube.com. * Najdete nás i na fotoalbu
www.rajce.idnes.cz.