*Koupit, nebo objednat toto CD můžete u firmy FT Records Pavla Kopřivy. ftrecords@ftrecords.cz*

Hudba Sakrapsa ve mně evokuje konec sedmdesátých a začátek osmdesátých let minulého století, kdy se protínala muzikantská dráha (přísně amatérská) patrně nejvýznamnějších brněnských bluegrassových kapel druhé generace - Traperů, Vědra a Uhláku - jejichž tehdejší klíčové osobnosti tvoří osu Sakrapsa - Pavel Petržela (Trapeři), Laco Povolný (Vědro) a Jura Pařez (Uhlák). Vlasta Smutný jde dokonce ještě dál, do doby, kdy vznikaly první brněnské, jak se tehdy říkalo, C&W skupiny, mj. Hráči, Poutníci a Smutňáci.

Brněnský bluegrass, at' už to tehdy znamenalo cokoliv, byl vždycky poněkud
zvláštní. Pavel si za svých osm let u Poutníků užil své s aranžérskými schválnostmi a nepravidelnými takty, Jura vždycky tíhl více k bigbítu, snad jen Vědro se v tehdejší době snažilo o jeho čistější formy. Tón tenkrát nekompromisně udávaly tři americké kapely - Country Gazette, Seldom Scene a New Grass Revival. Traperů se jejich vliv téměř nedotkl, protože by je neuměli zahrát (podobně to platí i o Poutnících), ale u zbylých dvou se jejich repertoárvýrazně prosadil. Písničky těchto a stylově příbuzných seskupení ostatně tvoří páteř cédéčka, které máte v ruce.

Každý ze sakrapeských muzikantů si zachoval svůj jedinečný způsob hry, ktery" si osvojili v době, kdy neexistoval pedagogický materiál, a tudíž se nehrálo uniformně. Nahrávky proto znějí méhu uchu velice autenticky, i když ukázněněji nežza starých časů. Ze všeho nejvíc připomínají Uhlák, zejména kvůli výraznému zpěvu Jury Pařeza a faktu, že jeho bývalí členové mají převahu - Vlasta a Mirek Svoboda. Nejjasněji se mi vybavuje "Na vlnách se vznáším" a "Stoly, pláč a láska", oblíbené vědrácké "Nehledám jinou" a "Zůstal jsem sám", a najednou všechnu tu nostalgii přehlušuje Reanovo "Čekání na léto", které dokazuje, že se Sakrapes zdaleka nemusí jen ohlížet do minulosti, ale ...

 
Robert Křest'an
Brno 23. dubna 2007

Můžete si poslechnout rozhovor s Pavlem Pácou Petrželou
olomouc.rozhlas.cz/sakrapes-naveky-a-den-7532306

* Kapela Sakrapes vystoupí na hudebním festivalu "SVOJANOV 2018". Sobota 14. 7. 2018, 14:00 hod, hrad Svojanov.

* Píší o nás:
pardubice.rozhlas.cz/tri-novinky-co-vlastne-nejsou-novinky-sakrapes-vanzura-a-ajeto-7195849

* NAŠE NOVÉ CD "NAVĚKY A DEN" BYLO POKŘTĚNO
(pokud o něj máte zájem, využijte e-mailový kontakt uvedený na těchto webových stránkách)

* Navštivte facebookové stránky kapely a staňte se jejich příznivci:
www.facebook.com/Sakrapes/

* Najdete nás na portálu
www.youtube.com. * Najdete nás i na fotoalbu
www.rajce.idnes.cz.